Teklif İste

Motorların Kullanım Ömrü Nasıl Uzatılır?

otkon-muhendislik-motorlarin-kullanim-omru

Motorun nasıl doğru şekilde kullanılacağını bilmek, performansında ve ömründe büyük fark yaratabilir. Motor ömrünü etkileyen faktörlerin anlaşılması, uzun vadede motorların kullanım süresini uzatmanın ve işletme maliyetlerini düşürmenin ilk adımıdır.

Kullanım ömrünün sona ermesi, motor özelliklerinde belirtilen hız, tork, doğruluk vb. değerlerin sergilenemediği anlamına gelir. Bu, motorun hâlâ çalışması ancak teknik özellikleri karşılamaması demektir. Motor, kullanım ömrünün sonuna yaklaştığında aşınma ve yıpranma nedeniyle hız ve tork azalır.

Bir motorun ömrü genellikle arızalanan ilk bileşene bağlıdır. Arızalanma olasılığı en yüksek 3 ana bileşen; rulmanlar, dişliler ve kontrolör adı verilen devre ürünleridir.

Rulmanlar, istenmeyen hareketi kısıtlayan ve iki hareketli parça arasındaki sürtünmeyi azaltan makine bileşenleridir. Bir motorda rulmanlar yük milini ve rotoru destekler. Rulmanların hasar görmesi motorun çalışmasını durduracağından kritik bileşenler olarak kabul edilirler.

Standart motor çalışma ömrü, sıcaklıktan etkilenen rulman gres ömrüne göre tahmin edilir. Radyal (aşırı asılı) yük ve eksenel (itme) yük gibi motor spesifikasyonlarının aşılması da motorun ömrünün kısalmasına neden olabilir. Uzun ömürlü rulman gresli motorların ömrü yaklaşık 10.000 saate kadar uzatılabilir.

Dişliler motorun hızını azaltmak veya torku artırmak için kullanılır. Tork, dişliler arasındaki dişli oranıyla (ve dişli verimliliğiyle) çarpılır ve hız, dişli oranıyla azaltılır. Rulmanlara benzer şekilde dişliler de yükü doğrudan taşır ve özellikle darbe yüklerinde veya motor özellikleri aşıldığında aşınabilirler. Bunlar aşındığında motor çalışmaya devam edebilir ancak spesifikasyonlarını karşılamayacaktır.

Devre ürünleri, bir step motora veya servo motora akım sağlayan sürücüleri ve sürücüye talimat ileten kontrolörleri içerir. Elektrolitik kapasitör gibi devre ürünlerinin içindeki bileşenler yüksek sıcaklık nedeniyle arızalanabilir. Bir devre ürününün ömrü, elektrolitik kapasitörün ömrüne bağlıdır.

Isı kaynağını soğutmanın ve ısı kaynağının ürettiği ısı miktarını azaltmanın bir yolu vardır. Isı kaynağını soğutmak için kullanılacak bir soğutma fanı ve ısı radyasyonu (daha büyük bir metal plakaya montaj ile ısı dağıtma) sıcaklığı düşürmeye yönelik yöntemlerden bazılarıdır. Motorların çalışma sıcaklığının düşürülmesi, rulman gresinin daha uzun süre dayanmasını sağlayacağı için motorların ömrünü uzatabilir. Motorların sıcaklığı da görev döngüsünü artırabilir.

Diğer bir yöntem ise motordaki enerji kaybını azaltmaktır. Enerji kaybı ısı şeklinde oluştuğundan, enerji kaybının azaltılması sıcaklığın da azalmasını sağlayacaktır. Bu senaryoda, yüksek verimli tipte bir motor ya da sürekli çalışan bir motor kullanmak gereklidir. Step motorlar ve servo motorlar için motor akımının azaltılması çalışma sıcaklığını da azaltır. Bunun nedeni akımın sıcaklıkla orantılı olmasıdır. Akım aynı zamanda torkla da orantılıdır. Bu nedenle, akımı hâlâ yeterli tork üreten ancak mümkün olan en düşük çalışma sıcaklığında bir seviyeye düşürmek idealdir.